Na chwilę przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wszystkie siły i środki Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Rybnik skoncentrowane są na tym, aby mieszkańcom Rybnika i okolic uświadomić, dlaczego warto oddać swój głos w wyborach.

 

W ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy okazję poruszyć ten temat aż trzykrotnie.

 

Po raz pierwszy, podczas lekcji europejskiej w rybnickim Hufcu Pracy, która odbyła się 10 maja br. a dotyczyła - nie mogło być inaczej - roli i znaczenia Parlamentu Europejskiego. Mamy nadzieję, że po naszych warsztatach każdy uczeń już wie, o jak wielu kwestiach, mających bezpośredni wpływ na codzienne życie Europejczyków, decydują eurodeputowani.

 

W tym samym dniu - czyli także 10 maja - gościliśmy w zaprzyjaźnionym Klubie Seniora w Rybniku, gdzie tym razem poruszyliśmy temat mechanizmu wyborów europejskich, tak w Polsce, jak i w innych krajach zjednoczonej Europy. Po wykładzie nasi ulubieni seniorzy bez namysłu potrafili powiedzieć, jak przeliczane są głosy, jakie mamy okręgi i dlaczego wybieramy 52 eurodeputowanych, z których całą kadencję w PE spędzi tylko 51 z nich.

 

Trzecim wydarzeniem związanym bezpośrednio z wyborami do Parlamentu Europejskiego był kolejny wykład, który 13 maja br. przeprowadziliśmy podczas Forum Firm w Radlinie. Tym razem ponownie powróciliśmy do tematu roli i zadań tego wyjątkowego organu, ale ze względu na publikę, skupiliśmy się przede wszystkim na tych aspektach działalności PE, które w szczególności dotyczą przedsiębiorców.