Fundusz Solidarności UE: Komisja przekazuje pomoc finansową dla Chorwacji w związku z trzęsieniem ziemi

 

Komisja ogłosiła 11 sierpnia wypłacenie pierwszej transzy pomocy dla Chorwacji w wysokości 88,9 mln euro z Funduszu Solidarności UE (FSUE). Pieniądze zostaną przekazane w związku z tragicznym trzęsieniem ziemi, jakie miało miejsce w Zagrzebiu i jego okolicach w dniu 22 marca 2020 r. Mają pomóc Chorwacji we wspierania ludności oraz przywracaniu podstawowej infrastruktury i usług.

 

Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała: Chorwacja i jej stolica ucierpiały na skutek jednej z najpoważniejszych klęsk żywiołowych od ponad stulecia. Wywołane nią straty i zakłócenia są bardzo rozległe. Do katastrofy doszło ponadto w momencie, gdy już odczuwalne były skutki epidemii koronawirusa i blokady. Dzisiejsza decyzja ma pozwolić zmniejszyć obciążenie Chorwacji i jest kolejnym dowodem europejskiej solidarności w tak trudnych czasach.

 

W najbliższych dniach Chorwacja otrzyma zaliczkę, która jest najwyższa w historii FSUE. W międzyczasie Komisja dokończy analizę wniosku przedłożonego przez władze Chorwacji i zaproponuje ostateczną kwotę pomocy, która zostanie zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę.