Już wkrótce klienci robiący zakupy przez inernet w innych krajach Unii Europejskiej uzyskają szerszy dostęp do produktów i usług. Pozwolą na to nowe unijne przepisy zakazujące nieuzasadnionego geoblokowania. Debata zaplanowana jest na poniedziałek a głosowanie plenarne na wtorek.
· Wybory 2019: nowy podział miejsc w PE oraz reforma prawa wyborczego UE
Liczba posłów w Parlamencie Europejskim zmniejszy się z 751 do 705, kiedy Wielka Brytania opuści UE, zgodnie z inicjatywą legislacyjną, która będzie przedmiotem debaty i głosowania w środę.
· Zmiany klimatyczne: niższe emisje CO2 szybciej oraz niskoemisyjne innowacje
We wtorek odbędzie się głosowanie nad przepisami redukującymi emisje gazów cieplarnianych przy pomocy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), zgodnie ze zobowiązaniami wynikającymi z porozumienia paryskiego w sprawie klimatu.
· Przyszłość integracji europejskiej: debata z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovićem
Premier Chorwacji Andrej Plenković zabierze głos na sesji plenarnej we wtorek rano. Będzie drugim europejskim premierem, który weźmie udział w debacie w ramach cyklu poświęconego przyszłości UE.
Szefowie frakcji politycznych zdecydowali w czwartek, że Parlament Europejski na posiedzeniu plenarnym w przyszłym tygodniu rozpatrzy propozycję odwołania Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego. Gdyby wniosek uzyskał wymagane poparcie Ryszard Czarnecki nie mógłby już reprezentować Prezydium ani Parlamentu.
· Czas letni i zimowy: debata i głosowanie nad zmianą czasu
Posłowie mają wezwać Komisję Europejską do przygotowania propozycji kończącej ze zmianą czasu z letniego na zimowy i zimowego na letni dwa razy w roku, podczas debaty w czwartek rano. Głosowanie nad rezolucją w południe.
· Rządy prawa w Rumunii: Parlament Europejski odniesie się do reformy wymiaru sprawiedliwości
Czy trwająca w Rumunii reforma wymiaru sprawiedliwości stanowi zagrożenie dla zasady państwa prawnego? Debata plenarna na ten temat, z udziałem Rady i Komisji, zaplanowania jest na środę.
· Czysta energia: innowacje energetyczne wspomagane przez obywateli
W celu szybszego przestawienia się na energię niskoemisyjną, innowatorzy potrzebują większego wsparcia od zaangażowanych obywateli, stwierdzono w rezolucji, która będzie przedmiotem debaty w poniedziałek a głosowania we wtorek.
Podczas sesji lutowej w Strasburgu przedmiotem obrad będą też takie kwestie jak zagrożenia dla państwa prawa w Rumunii, strategia rozszerzenia UE i prawa człowieka w Turcji.
Aktualizacje
Kontakt:
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Rybnik
tel. +48 781 408 997 europedirect-rybnik