O nas

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rybnik powstał 1 stycznia 2018 roku i tym samym stał się częścią istniejącej od 2005 roku sieci, której głównym celem jest informowanie o Unii Europejskiej. Sieć jest zarządzana i współfinansowana przez Komisję Europejską, a więcej informacji na jej temat znaleźć można w zakładce Sieć Europe Direct.

 

Kim jesteśmy?

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rybnik to przede wszystkim ludzie. Zespół, który nie tylko wie, jakie informacje o zjednoczonej Europie mogą być przydatne dla unijnych obywateli, ale także potrafi swoją wiedzę przekazać w sposób atrakcyjny i interesujący. Unię Europejską tłumaczymy wiele lat – w różnych miejscach, różnym osobom, w różny sposób. Zawsze skutecznie i zawsze z pasją.

 

Europe Direct – Rybnik prowadzi Fundacja „Pracownia Jutr”, która od momentu swojego powstania koncentruje się zagadnieniach związanych z poszczególnymi aspektami funkcjonowania UE, upowszechnianiem korzyści wynikających z członkostwa Polski w strukturach unijnych, przekazywaniem informacji związanych z wykorzystaniem funduszy unijnych, zachęcaniem obywateli do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym i rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. Kolejnym środkiem do realizacji tych celów jest prowadzenie Punktu Europe Direct.

 

Co robimy?

Po pierwsze, uczymy, informujemy, promujemy. Wyruszamy do miast, miasteczek i wiosek, starając się osobiście dotrzeć do jak największego grona unijnych obywateli. Organizujemy lekcje europejskie, warsztaty, wykłady i szkolenia. Zapraszamy do udziału w debatach i konferencjach oraz do odwiedzania stoisk informacyjnych. Świętujemy kolejne Dni Europy i wręczamy nagrody laureatom europejskich konkursów.

 

Po drugie, spotkacie nas w eterze, na papierze, na płycie i szklanym ekranie (najczęściej tym komputerowym). Prowadzimy audycje radiowe, wydajemy własne publikacje (w tradycyjnej formie papierowej lub, podążając za duchem czasów, elektronicznej), piszemy, nagrywamy, tworzymy i… co tylko przyjdzie Wam do głowy (tej samej, na której my nader często stajemy, aby jeszcze więcej osób poznało Unię Europejską z bliska).

 

Po trzecie, czekamy na Was – adresatów naszych działań, mieszkańców Śląska, tych, którzy są głównym powodem wszelkich naszych aktywności. Możecie odwiedzić nas podczas dyżurów organizowanych w różnych miastach, zadzwonić lub napisać. Obiecujemy, że rzetelną i wyczerpującą odpowiedź na każde nurtujące Was pytanie o zjednoczonej Europie stawiamy sobie za punkt honoru.

 

Wszystkie działania prowadzone przez Europe Direct – Rybnik są bezpłatne.

 

Więcej o naszych działaniach przeczytacie w kolejnych zakładkach. Zapraszamy do śledzenia naszych aktualności i profilu na portalu społecznościowym Facebook.

 

Gdzie działamy?

Europe Direct – Rybnik obejmuje swoim zasięgiem centralny i zachodni subregion województwa śląskiego.

 

W ramach subregionu centralnego spotkać można nas w następujących miastach na prawach powiatu – Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze – oraz powiatach: będzińskim, bieruńsko-lędzińskim, gliwickim, lublinieckim, mikołowskim, pszczyńskim, tarnogórskim oraz zawierciańskim.

 

W ramach subregionu zachodniego działania prowadzimy w miastach na prawach powiatu – Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory – oraz powiatach: raciborskim, rybnickim oraz wodzisławskim.

 

Zapraszamy!

Na koniec zapraszamy do współpracy. Każdego z osobna i wszystkich razem. Placówki i osoby zajmujące się szeroko pojętą edukacją, nauczycieli, biblioteki, domy kultury, organizacje pozarządowe, Uniwersytety Trzeciego Wieku, Kluby Seniora, władze samorządowe lokalne i regionalne, media o każdym zasięgu i każdym charakterze, lokalnych i regionalnych aktywistów, promotorów społeczeństwa obywatelskiego, miłośników i przeciwników Unii Europejskiej. Zorganizujmy coś razem, zaproście nas do siebie! Zapraszamy do kontaktu.