Demokratyczna opozycja na Białorusi otrzymała nagrodę im. Sacharowa 2020 za wolność myśli


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli ogłosił laureatów na posiedzeniu plenarnym w Brukseli w czwartek w południe, w następstwie wcześniejszej decyzji Konferencji Przewodniczących (przewodniczący i przywódcy grup politycznych).

"Pozwolę sobie pogratulować przedstawicielom białoruskiej opozycji odwagi, odporności i determinacji. Byli nadal pozostają silni w obliczu znacznie silniejszego przeciwnika. Ale mają po swojej stronie coś, czego brutalna siła nie jest w stanie nigdy pokonać - jest to prawda. Tak więc moje przesłanie dla was, drodzy laureaci, brzmi: pozostańcie silni i nie poddawajcie się w walce. Wiedzcie, że jesteśmy po waszej stronie” powiedział Przewodniczący Sassoli po ogłoszeniu decyzji.

"Chciałbym również dodać kilka słów na temat niedawnego zabójstwa jednego z tegorocznych finalistów, pana Arnolda Joaquína Morazána Erazo, należącego do grupy ekologicznej Guapinol. Grupa ta jest przeciwna kopalni tlenku żelaza w Hondurasie. Konieczne jest wszczęcie wiarygodnego, niezależnego i natychmiastowego dochodzenia w tej sprawie, a osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności".

Protestując przeciwko brutalnemu reżimowi


Demokratyczna opozycja na Białorusi, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną, inicjatywa odważnych kobiet oraz działaczy politycznych i społeczeństwa obywatelskiego. Tutaj możesz przeczytać więcej zarówno o laureatach jak i innych finalistach

Od czasu spornych wyborów prezydenckich w dniu 9 sierpnia Białoruś przeżywa kryzys polityczny, który doprowadził do powstania przeciwko autorytarnemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence, a następnie do brutalnego stłumienia demonstracji przez reżim.

Uroczystość wręczenia nagrody Sacharowa odbędzie się 16 grudnia.

W środę Parlament przyjął również nowe zalecenia wzywające do kompleksowego przeglądu stosunków UE z Białorusią. Przeczytaj więcej tutaj .