Warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

Lekcje z tematyki Bezpiecznego Internetu już za nami. 21 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 w Zabrzu mieli okazję dowiedzieć się, jakie zagrożenia czyhają na nich w sieci.

Lekcje dla młodszych uczniów

Dla młodszych klas przygotowaliśmy quizy, w ramach których uczniowie dowiedzieli się,  kiedy obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Zabawa w grę  prawda czy fałsz pokazała, że uczniowie często niewystarczająco chronią swoją prywatność i nie są świadomi zagrożeń wynikających z nadużywania Internetu lub korzystania ze szkodliwych treści. Konsultant PIEED – Rybnik opowiadał co to jest wirus komputerowy, jak przygotować bezpieczne hasło do poczty, a także dlaczego warto mówić rodzicom o wszystkich przypadkach, które niepokoją nas w Internecie.

Lekcje dla starszych uczniów

Z kolei uczniowie starszych klas mogli przekonać się, że media społecznościowe to z jednej strony wspaniały wynalazek, który pozwala nam dzielić się naszymi opiniami i utrzymywać kontakty ze znajomymi. Z drugiej jednak strony nieostrożne korzystanie z mediów społecznościowych może być przyczyną licznych zagrożeń. Uczniowie dyskutowali na temat hejtu w Internecie, wskazując możliwości walki z nim. Konsultant PIEED - Rybnik zachęcił do korzystania z bezpłatnego telefonu zaufania 116 111, pod którym można zgłaszać wszelkie obawy związane z nadużywaniem Internetu, a także poinformować o przypadkach agresji, których padli ofiarą.

 

Na zakończenie na uczniów wszystkich klas czekał quiz, w ramach którego można było wygrać pamiątkowe gadżety europejskie.