Lekcje europejskie

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rybnik serdecznie zaprasza uczniów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się edukacją europejską do skorzystanie z oferty organizacji i przeprowadzenia lekcji europejskich.

 

Lekcje europejskie zorganizowane mogą zostać w dowolnej szkole zlokalizowanej na obszarze działania ED – Rybnik (centralny oraz zachodni subregion województwa śląskiego), a także w miejskich bibliotekach, domach kultury i innych placówkach zajmujących się edukacją.

 

Lekcje europejska skierowane są do dzieci i młodzieży w każdym wieku, a ich oferta tematyczna dostosowana jest do poziomu wiedzy uczniów, a także spójna z obowiązującą podstawą programową. Co więcej, lekcje prowadzone są w sposób interesujący i aktywizujący. Nawet najtrudniejsze tematy przedstawiamy tak, aby ich adresaci nie tylko wynieśli z zajęć rzetelną wiedzą, ale także mieli okazję zaangażowania się w lekcje. Spotkania z nami najczęściej mają formę warsztatów, które prowadzone są w oparciu o autorskie materiały edukacyjne. Wspólnie z uczniami rozwiązujemy zadania, prowadzimy dyskusje i pokazujemy, że Unia Europejska może być fajna!

 

Tematyka lekcji

Tematyka organizowanych przez Europe Direct – Rybnik lekcji europejskich jest bardzo szeroka i obejmuje wszystkie obszary działania tej niezwykłej organizacji międzynarodowej. Najmłodszych Europejczyków zapraszamy do wspólnych podróży po Europie, w trakcie której poznają unijną maskotkę – Syriusza, a także dowiedzą się, dlaczego na unijnej fladze znajduje się dwanaście gwiazd. Starszych uczniów wprowadzimy w świat historii integracji, zapoznamy z unijnymi organami i instytucjami oraz zachęcimy do korzystania z możliwości, jakie otwiera przez nami zjednoczona Europa. Pokażemy, jak napisać profesjonalne CV oraz zastanowimy się, dlaczego warto uczestniczyć w programie Erasmus+.

 

Lekcje europejskie prowadzone są przez doświadczony i wykwalifikowany personel Europe Direct – Rybnik. Każda z pracujących z nami osób ma za sobą setki godzin lekcji, warsztatów, szkoleń i wykładów o zjednoczonej Europie, a także odpowiednie wykształcenie. Wiemy więc nie tylko o czym mówić, ale także jak mówić, aby zainteresować młode osoby zjednoczoną Europą.

 

Wszystkich zainteresowanych ofertą lekcji europejskich zapraszamy do kontaktu z nami. Ustalimy dogodny termin i pomożemy w odpowiednim doborze tematyki zajęć. Chętnie przygotujemy lekcje na indywidualne zamówienie, na temat, który szczególnie interesuje uczniów.

 

Lekcje europejskie prowadzone są bezpłatnie. Szkoła ani inne placówka edukacyjna nie ponosi żadnych kosztów, w tym kosztów dojazdu na miejsce przeprowadzenia zajęć.

 

Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Poza całoroczną szeroką ofertą lekcji europejskich Europe Direct – Rybnik organizuje także specjalne cykle warsztatów, które przeznaczone są albo dla szczególnych grup odbiorców, albo ich tematyka związana jest z ważnymi europejskimi tematami. Warsztaty są ofertą uzupełniającą nasze zajęcia, zapraszamy do udziału.

 

Jednym z ważnych tematów, któremu chcemy poświęcić szczególną uwagę, jest kwestia bezpiecznego korzystania z Internetu. Pretekstem do organizacji warsztatów na temat globalnej sieci jest obchodzony w lutym Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym okresie do udziału w zajęciach w szczególności zapraszamy uczniów szkół podstawowych, którzy ze względu na swój wiek są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwa płynące z tej strony. Podczas zajęć najmłodsi użytkownicy Internetu zapoznani zostaną z możliwościami, jaki on daje, gdyż zwykle korzystają oni z sieci w bardzo ograniczonym, niemal jedynie rozrywkowym celu. Szczególny nacisk położony zostanie jednak na zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z tej technologii. Uczniowie dowiedzą się więc, jakie konsekwencje (zarówno teraz, jak i w przyszłości) może mieć niekontrolowane podawanie swoich danych osobowych, zamieszczanie niektórych typów zdjęć, rozmowa z nieznajomymi osobami czy też korzystanie z treści nieodpowiednich do wieku. Nauczycieli zainteresowanych organizacją w swojej szkole warsztatów „Dzień Bezpiecznego Internetu – pewnie w globalnej sieci” serdecznie zapraszamy do kontaktu. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

 

W ramach swojej działalności ED – Rybnik chce także zwrócić uwagę na to, jak istotna w dzisiejszym świecie jest znajomość języków obcych. Powodem, który wykorzystujemy aby poruszyć ten temat, jest obchodzony we wrześniu Europejski Dzień Języków. W związku z nim, we wszystkich typach szkół, prowadzić będziemy warsztaty „Europejski Dzień Języków – języki otworzą Ci drzwi”. Podczas zajęć udowodnimy, że nauka języków obcych to współcześnie niemal konieczność. Promować będziemy ten typ edukacji oraz prezentować korzyści, jakie wynikają z umiejętności porozumiewania się z przedstawicielami innych narodów i kultur. Warsztaty o językach prowadzimy w sposób aktywizujący, w oparciu o autorski scenariusz zajęć, bazujący na doświadczeniu pracowników punktu. Nauczycieli, którzy chcą zaprosić ED – Rybnik do swojej szkoły serdecznie zapraszamy do kontaktu. Organizacja warsztatów jest bezpłatna.

 

Europe Direct – Rybnik pragnie także zainteresować tematyką zjednoczonej Europy najmłodszych Europejczyków, czyli dzieci w wieku przedszkolnym, mieszkające na terenie centralnego i zachodniego subregionu województwa śląskiego. Warsztaty europejskie dla przedszkolaków będą dostosowane do wieku ich uczestników, prowadzone w formie gier i zabaw oraz przekazujące tego typu informacje, które w konsekwencji pozytywnie wpłyną na postrzeganie Unii Europejskiej przez dzieci. Podczas zajęć najmłodsi będą więc mieli okazję wspólnie zaśpiewać Odę do radości, poznać unijną maskotkę – Syriusza, czy też dowiedzieć się, dlaczego na fladze UE jest 12 gwiazdek. Nauczycieli z przedszkoli serdecznie zapraszamy do kontaktu i umówienia warsztatów w swojej placówce. Warsztaty prowadzone są bezpłatnie.

 

 

Syriusz - maskotka UE

I znacznie więcej, dla uczniów i nauczycieli

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rybnik wierzy, że nauka od zjednoczonej Europie powinna być ważną częścią edukacji szkolnej. Dlatego to właśnie do uczniów kierujemy znaczną część swoich działań (nie zaniedbując przy tym innych grup docelowych). O wielu naszych inicjatywach przeczytacie na tej stronie internetowej, o innych informować będziemy na bieżąco.

 

Na początek nauczycieli szkół ponadpodstawowych zapraszamy do zapoznania się z ofertę europejskiego tutoringu zawodowego i naukowego dla uczniów, a wszystkich pozostałych do poczytania o naszych wykładach.