Edukacja europejska - materiały do pobrania
1. Polecamy Kącik Edukacyjny (Learning Corner), link do strony dostępny również tutaj.
Strona Kącika Edukacyjnego zawiera gry, informacje o konkursach oraz interaktywne ćwiczenia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Znajdą tam Państwo wiele ciekawych informacji na temat UE. Z materiałów można korzystać zarówno w szkole, jak i w domu. Strona zawiera również informacje o studiach i wolontariacie za granicą. Oprócz materiałów dydaktycznych strona oferuje możliwość nawiązania kontaktu ze szkołami i nauczycielami z całej UE.
Na stronie znajdują się m.in. slajdy, które można wykorzystywać do przygotowania prezentacji na temat UE w programie Powerpoint. Są tam prezentacje, które pomogą przedstawić w 15-30 minut najważniejsze informacje o UE. Na każdym slajdzie podane są podstawowe fakty lub słowa kluczowe w formie przystępnej dla odbiorców nieposiadających wiedzy na temat UE. Na stronie Kącika znajduje się też Interaktywne kalendarium UE, które pomoże wybrać się w podróż w czasie i dowiedzieć się o ważnych momentach w historii, wydarzeniach sportowych i społecznych oraz przełomowych wynalazkach. Na dole strony znajdą Państwo linki kierujące do wszystkich instytucji UE. Na niektórych z nich można znaleźć działy edukacyjne, np. strona Europejskiego Banku Centralnego ma taki dział, dostępny tutaj.
Strony dostępne są we wszystkich językach urzędowych UE.
2. Polecamy zbiór scenariuszy lekcji o tematyce europejskiej, pt.: „Temat Europa” przygotowaną przez Przedstawicielstwo KE w Polsce (PKE) dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych.
Bezpośredni link do Urzędu Publikacji UE - skąd można pobrać scenariusze w wersji PDF lub ePublikację znajduje się tutaj.
Na tejże stronie Urzędu Publikacji UE znajdą Państwo również inne ciekawe publikacje, w tym także specjalną część dla dzieci.
3. Kolejną publikacją (PKE) przeznaczoną dla najmłodszych uczniów jest „Nasza Europa 1 i 2”. Książeczka „Nasza Europa 1” jest dla dzieci, które uczą się czytać i tych, które jeszcze nie czytają; niektóre ćwiczenia można wykonywać z przedszkolakami.
Zawiera zadania, które bawią i uczą, pozwalają kolorować obrazki, łączyć punkty, przechodzić różne labirynty i zdobywać przy tym wiedzę o Unii Europejskiej. Książeczka „Nasza Europa 2”, korzystając z podobnych metod, jest dla trochę starszych uczniów szkoły podstawowej. Porusza różne tematy związane z UE (Erasmus+, EURO , Oda do radości, wybory europejskie, rozszerzenia itp.). Obie książeczki można pobrać w całości ze strony internetowej albo wydrukować poszczególne strony z zadaniami.
Link do „Nasza Europa 1” dostępny jest tutaj.
Link do „Nasza Europa 2” dostępny jest tutaj.
4. Jako dodatkowe źródła informacji o UE polecamy:
· Stronę Unia Europejska: https://europa.eu/european-
· Oficjalny kanał Komisji Europejskiej na Youtube: https://www.youtube.com/user/
· Portal audio-wizualny, który jest to serwisem informacyjnym Unii Europejskiej zapewniającym materiały audiowizualne dotyczące UE: https://audiovisual.ec.europa.
· Stronę KE, na której można znaleźć wiele zasobów edukacyjnych, jakie oferuje UE, w tym linki do informacji na temat różnych obszarów działalności: https://ec.europa.eu/
· Oraz oczywiście stronę Przedstawicielstwa KE w Polsce: https://ec.europa.eu/poland/
Mamy nadzieję, że na wyżej podanych stronach znajdą Państwo informacje, które pomogą przygotować i poprowadzić ciekawą lekcję, również zdalną, o tematyce europejskiej.
Aktualizacje
Kontakt:
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Rybnik
tel. +48 781 408 997 europedirect-rybnik