W sobotę 12 maja 2018 roku Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rybnik serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Rybnika i okolic do Punktu Informacji Miejskiej „Halo! Rybnik” (ul. Sobieskiego 20). Dzień Europy zaczniemy świętować o godzinie 13.00 (do 16.00), a w planie mamy same atrakcje!

 

Najmłodszym zapewnimy możliwość spotkania z maskotką Unii Europejskiej – Syriuszem. Z trochę starszymi zagramy w europejskie koło fortuny. Będą nagrody, czyli prezenty urodzinowe, warsztaty i dużo informacji.

  • 13:30-14:30 - wykład otwarty "Polskie dziedzictwo kulturowe - świętujemy Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018";
  • 14:30-15:30 - europejskie warsztaty dla dzieci "Poznajemy Unię Europejską".

Udział w Dniu Europy oraz we wszystkich przewidzianych atrakcjach jest oczywiście bezpłatny.

 

Dlaczego Dzień Europy?

 

„Pokój na świecie nie mógłby być zachowany bez twórczych wysiłków na miarę grożących mu niebezpieczeństw”. To pierwsze słowa planu, który 9 maja 1950 roku o godzinie 16:00 na konferencji prasowej w Sali Zegarowej paryskiego pałacu przy Quai d’Orsay przedstawił Minister Spraw Zagranicznych Francji Robert Schuman. Dokument, znany jako Deklaracja Schumana, był milowym krokiem w procesie integracji europejskiej.

 

Plan Schumana nawoływał kraje europejskie do stworzenia ponadnarodowej instytucji, której głównym zadaniem miało być zarządzanie przemysłem stalowym oraz węglowym, a jego pomysł okazał się przełomowy i został bardzo dobrze przyjęty. Do dnia dzisiejszego Robert Schuman uważany jest za jednego z ojców zjednoczonej Europy, a dzień wygłoszenia jego Deklaracji obchodzony jest w całej Unii Europejskiej jako Dzień Europy – okazja do świętowania i wspólnej radości.