Dzień Europy w Siemianowicach Śląskich

 

W związku z ograniczeniami, jakie przyniosła pandemia COVID-19,  w tym roku obchody Dnia Europy musiały zostać odłożone na nieco później. Ale co się odwlecze, to nie uciecze. I dlatego świętowanie Dnia Europy połączyliśmy z zakończeniem wakacji.

 

Plenerowa odsłona wydarzenia odbyła się 28 sierpnia 2020 r. w Siemianowicach Śląskich. Impreza obfitowała w atrakcje i nagrody dla osób w każdym wieku. Była także doskonałą okazją do promocji idei Europy Zjednoczonej w Różnorodności oraz 70-tej rocznicy wygłoszenia Deklaracji Schumana.

 

Społeczność lokalna, która wzięła udział w wydarzeniu mogła poszerzyć swoją wiedzę na temat UE, a także poszczególnych krajów członkowskich. Plenerowe spotkanie z mieszkańcami Siemianowic Śląskich okazało się doskonałą okazją do wspólnej debaty o przyszłości Europy. W obecnych czasach szczególnie warte podnoszenia są kwestie europejskich wartości, które stanowią fundament Zjednoczonej Europy i pozwalają przetrwać najcięższe kryzysy.

Odwiedzający stanowisko PIEED-Rybnik mogli uzyskać szereg praktycznych informacji na tematy związane z funkcjonowaniem UE. Była to także doskonała okazja do zaprezentowania inicjatyw podejmowanych przez PIEED-Rybnik w regionie. Dla odwiedzających nas mieszkańców przygotowaliśmy liczne atrakcje, w tym zabawy i quizy. Największą popularnością cieszyła się gra koło fortuny, która przyciągało do naszego stanowiska osoby w każdym wieku.

 

 

Dodatkowo w tym samym czasie odbywały się także atrakcje Bibliofestu – czyli rodzinnego pożegnania wakacji, które zostały zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich. Na uczestników czekał kiermasz książek, konkurs plastyczny z atrakcjami, gra edukacyjna „Z powstaniami śląskimi w tle” oraz gra historyczna. Wielbiciele czworonogów mogli wziąć udział w warsztatach „Pies na wakacjach”. Nie lada gratką okazał się także pokaz pracy policjantów i możliwość zobaczenia radiowozu policyjnego. Młodzi wynalazcy mogli sprawdzić swoich sił na stanowisku z bańkami mydlanymi, a dla wszystkich dodatkowa niespodzianka – fotobudka.