Dzień Europy w Rybniku zorganizowany został przed i w Punkcie Informacji Miejskiej „Halo! Rybnik”, a wraz z nim do miasta zawitało szereg atrakcji dla młodszych i starszych. Dopisała zarówno pogoda, jak i uczestnicy imprezy, którzy bardzo chętnie brali udział w atrakcjach zorganizowanych przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rybnik.

 

Jak to zwykle bywa największym powodzeniem cieszyło się europejskie koło fortuny, choć u niektórych odpowiedzi na pytania o zjednoczoną Europę i jej kraje członkowskie powodowało lekkie obawy o stan wiedzy, szybko okazywało się, że nie ma takich pytań, na które odpowiedzi nie można poznać – szczególnie z małą pomocą konsultantów Punktu lub innych bawiących się wspólnie osób.

 

Oczywiście poprawne odpowiedzi były nagradzane. Rybniczanom wręczaliśmy przygotowane przez nas pocztówki oraz karty do gry memory. Obie te nagrody nie były przypadkowe. Pocztówki wydrukowane zostały specjalnie po to, aby przypomnieć każdemu z nas, jakie zalety ma zjednoczona Europa i co dzięki nie otrzymaliśmy. Na każdej z nich odkryć można było kolejne z pozoru dobrze znane pozytywy, a my prosiliśmy, aby kartki podawać dalej, wysyłać do swoich znajomych i przyjaciół, tworząc razem grono osób dumnych z członkostwa Polski w UE. Z kolei karty do gry memory powstały w związku z obchodzony w tym roku Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. W ich stworzeniu uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych, które wzięły udział w ogłoszonym przez ED – Rybnik konkursie plastycznym. Jego efektem były piękne rysunki przedstawiające różne elementy śląskiego dziedzictwa kulturowego, a następnie – właśnie karty do gry.

 

Poza grami, zabawami, kolorowankami i konkursami podczas Dnia Europy Europe Direct – Rybnik zachęcał mieszkańców miasta do udziału w Europejskim Panelu Obywatela, czyli formie debaty o zjednoczonej Europie. Rybniczanie mieli okazję wypowiedzieć się na kilka istotnych tematów, a ich przemyślenia już wkrótce znajdziecie na naszej stronie internetowej – polecamy!

 

Dzień Europy w Rybniku był pierwszym, ale na pewno nie ostatnim, tego typu wydarzeniem zorganizowanym przez nas Punkt na terenie miasta. Było świetnie! Czekamy na więcej!