DiscoverEU

7 listopada rozpoczyna się kolejna runda konkursu DiscoverEU zorganizowanego przez Komisję Europejską. Uczestnicy konkursu będą mieli możliwość podróżowania po Europie i poznawania jej dziedzictwa kulturowego, a jednocześnie zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Do 28 listopada 2019 r. (do godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego) każdy osiemnastoletni obywatel UE może zgłosić się do udziału w konkursie. Zwycięzcy będą mogli odbyć podróż po Europie między 1 kwietnia a 31 października 2020 r. Do tej pory w ramach trzech rund konkursu Komisja przyznała 50 tys. biletów, a do udziału w konkursie zgłosiło się 275 tys. młodych ludzi. Nowa runda umożliwi kolejnym 20 tys. młodych osób udział w DiscoverEU.

 

Komisarz Tibor Navracsics, odpowiedzialny za edukację, kulturę, młodzież i sport, powiedział: Dzięki działającej od półtora roku inicjatywie DiscoverEU młodzi Europejczycy mają nowe możliwości poznawania swojego kontynentu. Z radością obserwuję, jak entuzjastycznie przyjęli oni ten program, tworząc prawdziwą wspólnotę z innymi laureatami konkursu i pozostałymi osobami. Zapraszam młodych ludzi ze wszystkich zakątków Europy do zgłoszenia się do udziału w konkursie. Może to być okazja do tego, by odkryć zalety swobodnego przemieszczania się po naszej Unii, zdobyć ważne umiejętności, poznać różnorodność i bogactwo kulturowe Europy oraz zawrzeć nowe znajomości.

 

Zainteresowani uczestnicy DiscoverEU mogą również brać udział w różnych spotkaniach i wydarzeniach zorganizowanych podczas podróży, a także otrzymać dziennik podróży, w którym mogą opisywać swoje doświadczenia. Co roku wydarzenia w ramach inicjatywy DiscoverEU organizowane są wokół tematu związanego z priorytetami Unii Europejskiej. Tematem przewodnim na 2019 r. jest „Poznawanie Europy”. Tematem na 2020 r. będzie „Zrównoważona zielona Europa”.

 

Kto może wziąć udział w konkursie i w jaki sposób?

W dniu 31 grudnia 2019 r. kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat i mieć czas na wyjazd w okresie od 1 kwietnia do 31 października 2020 r. Podróż może trwać maksymalnie 30 dni. Osoby zainteresowane udziałem w konkursie mogą wysłać swoje zgłoszenie za pośrednictwem Europejskiego Portalu Młodzieżowego do 28 listopada 2019 r. Zgłoszenia oceni specjalna komisja, która wybierze laureatów. W styczniu 2020 r. uczestnicy zostaną powiadomieni o wynikach konkursu, uzyskanych na podstawie quizu z ogólnej wiedzy o Unii Europejskiej.

Laureaci mogą podróżować indywidualnie lub w grupie maksymalnie pięciu osób. Podróż odbywa się przeważnie koleją. Jednak aby dostęp do konkursu był zapewniony we wszystkich zakątkach kontynentu, laureaci mogą skorzystać również z innych środków transportu, takich jak autobus czy prom lub, w wyjątkowych przypadkach, samolot. Dzięki temu młodzi ludzie, którzy mieszkają na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach, także będą mogli wziąć udział.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie DiscoverEU